"Népviselet, jókedv, locsolkodás... fotózás"
Hétvégén otthon jártam. Fotózni hívtak az Ipoly túloldalára, Őrhalomba. Népviseletbe öltözött leányok és legények készülődtek a helyi általános iskolában, hogy a fényképek készülhessenek arról, hogyan zajlottak egykor a húsvéti népszokások a faluban.
Igazán jól álltak a lányoknak a nagymamák, dédnagymamák egykor viselt ruhadarabjai. Volt és van ezekben a ruhákban valami titokzatosság, sejtelmesség, valami szépség, valami más, amit igazán nem is tudok szavakba önteni.
Az iskola épülete ad otthont egy Hagyományőrző kiállításnak, melynek anyagát az őrhalmi Gyöngyösbokréta Hagyományőrző Kör gyűjtötte össze. Itt készült is néhány kép a készülődésről, a tojásfestésről.
Innen Balla Tímea portájára siettünk - ő és családja a hagyományőrzők támogatói - hogy készítsünk néhány fotót takaros udvarjuk egyik szegletében.
Autóba ülve a falu egy másik pontjára mentünk. Erdélyi Endréné Ilonka nénihez mentünk. Az ő háza udvarában volt eltervezve a "nagy locsolkodás". A Hagyományőrző kiállítás több szépséges tárgyat köszönhet Ilonka néninek. Köszönet érte, hogy segítette munkánkat.
A lányok nagyon komolyan vették a locsolkodást. Merészen álltak a fiúk kezében meg-meg lóduló vízzel teli vödrök elé (és mindezt a fotók kedvéért). Bár a végére szerintem még élvezték is :)
A locsolkodás fő momentumait egy animációba sűrítettem, amit végig nézve láthatja mindenki, hogy itt komoly locsolkodás folyt.
Az őrhalmi Gyöngyösbokréta Hagyományőrző Kör 2001-ben alakult. A Kör jótékonysági rendezvényén, az ún.Aratóbálon, minden évben bemutatják a tudásukat az aktuális felállású tánc-, ének- és citerás csoportok.Jelenleg van egy 25 fős, óvodás és kisiskolás gyermekekből álló tánccsoport, akiket Takács Bernadett néptáncoktató koreografál, és egy 12 fős fiatalokból álló stabil háttér, akikre mindig lehet számítani, ha fel kell ölteni a szép, őrhalmi viseletet. Tavaly nyár óta a Kör a 2012-ben alakult Őrhalomért Egyesület égisze alatt működik.
A fotózás célja az volt, hogy Húsvét alkalmából, olyan minőségi képek készüljenek az eredeti ruhába öltözött fiatalokról, melyeket üdvözlő lapoknak, és kedves emléknek tudunk felhasználni.
Köszönöm a résztvevő lányoknak és fiúknak:
Bóta Bettina, Csernyik Éva, Fábián Nikolett, Rados Zsófia, Vereb Fanni, valamint Kárász András és Pilisi Balázs.
Külön köszönet jár a lehetőségért a szervezésért és a blogon felhasznált információkért Farkas Andreának.
Ki nem hagytam volna néhány közös képet a résztvevőkkel :)
Ha már a régi időket akartuk megidézni egy kis utómunkával készült néhány érdekes hangulatú fotó:
Köszönöm minden kedves résztvevőnek. A lányoknak sok locsolót, a legényeknek sok hímes tojást kívánok!