kedd, július 15, 2025

Ouzo Bazooka: Kapaim – Egy forró szél a sivatag pereméről

Vannak lemezek, amelyek nem csupán zenét kínálnak, hanem tájakat. Az Ouzo Bazooka új albuma, a Kapaim ilyen. Nem lehet csak úgy háttérzenének bekapcsolni: belemászik a bőröd alá, és magával visz egy poros, izzó világba.


A zenekar egy 2013 végén alakult Tel-Avivban. Zenéjük? Egyedi kelet-nyugati keverék: közel-keleti dallamok + psichedelikus / surf / garage rock.

https://www.ouzobazooka.com/

Amikor először hallgattam a metrón álltam. Becsuktam a szememet és olyan volt mintha valami közel-keleti film képeit vetítették volna a falra. 

A nyitó szám már rögtön megadja az alaphangulatot: súlyos, ragadós groove-ok, arabos dallammenetek, pergő dobolás. Aztán szépen sorban épül rá a fuzz, a torzított basszus, és az a szinte rituális ének, ami egyszerre idéz templomi kántálást és garázsrockos kiabálást.

Megáll a kép egy pillanatra, mintha régi Super8-as filmen vetítenék, aztán újra elindul a dob, és visszatér a hipnotikus zakatolás.

A számok külön-külön is erősek, de igazán lemezként működik: egy történetet mond el, még ha nem is szavakkal, hanem hangszínekkel. Néhol kicsit sötétebb, borongósabb, néha már idegesítő hangzással. Van benne valami nyugtalanító. 

Nem könnyű lemez. Néha önismétlőn zakatol, és pont ettől hat. Hallgatás közben észreveszed, hogy lassan elkezd leszívni – nem pörget fel, hanem húz lefelé, bele egy mélyebb, sötétebb helyre. De közben végig ott van a groove, ami miatt mégsem akarod leállítani.

©Stefano Boscaro | Ouzo Bazooka

Egyáltalán nem steril a hangzás. Olyan, mintha tényleg egy föld alatti klubban vették volna fel, ahol izzadnak a falak, és a színpadon egy vékony lámpa világít. Nem is látjuk a zenészeket, csak néha csillann meg a gitár krómozott részei.  A gitár, ami szennyes és zajos, a dob tompán puffog, a basszus pedig lüktet, mint a vérnyomás.

Ha szereted a pszichedelikus rockot, a sivatagi fuzzos hangzást, a közel-keleti skálákat, de közben bírod, ha egy lemez nem csak simogat, hanem kicsit szembenézésre kényszerít, akkor a Kapaim nagyon fog működni.

Érdemes meghallgatni. De tényleg hallgatni.


csütörtök, június 26, 2025

A Platon Karataev varázslata: Egy utazás a lélek belső tájain

Ismét véletlenszerűen kalandoztam a zene tengerén.

Miközben a legtöbben a hétköznapi rutinban élnek, valahol egy zenekar csendesen forradalmasítja a magyar alternatív zenei szcénát. A Platon Karataev nem csupán egy zenekar, hanem egy olyan érzés, ami rabul ejti a lelket. 

forrás: ordogkatlan

Zenéjük nemcsak hangok összessége, hanem olyan varázslatos tér, ahol a gondolatok és érzelmek szabadon szárnyalnak. Dalszövegeik olykor zavaros szókapcsolatokkal tarkítva.

A folkos, indie-s alapok mellett ott vannak a suttogó gitárakkordok, a mélyebb basszusok, és az ének, ami néha elmerül, majd újra felszínre tör.. A zenekar képes egy olyan atmoszférát teremteni, amely egyszerre nyugtat meg és mozgósít. Vannak zúzós részek a dalokban, amelyek vissza-vissza nyugszanak. 

Az Napkötöző című új album jött szembe velem, ami azóta is napi szinten terítéken van. Valahogy magához kötözött engem is.

A zenekar 2010-es évek elején alakult Budapesten. A zenekar nevét egy híres orosz író, Lev Tolsztoj regényének, Háború és béke egyik szereplőjéről, Platon Karataev-ről kapta, aki egy filozofikus, bölcs figura a történetben.

A zenekar tagjai:

Balla Gergely - gitár, ének, szöveg
Czakó-Kuraly Sebestyén - gitár, ének, billentyűs hangszerek
Farkas Zsombor - dobok
Sallai László - basszusgitár

Megteremtik a saját kis univerzumukat. Egy olyan világot, ahol a valóság és a fikció határvonalai elmosódnak.

Tényleg érdekes, szokatlan. Hallgasd meg!

szerda, június 11, 2025

Gorlo Volka Budán, a Virág Benedek Ház udvarán

Gorlo Volka koncerten voltam a múlt héten. Véletlenül futottam bele egy facebook hirdetésbe. A koncert a MáraiKult szervezésében, budán a Virág Benedek Ház udvarán kapott teret. A hangulatos kis udvar kis színpadán adta elő dalait a zenekar.









A hangszerbeállás után (ami már kellőképp szórakoztató volt), elkezdődött a koncert. Nem mondanám, hogy zsúfolásig megtelt a hely, de a hangulat nagyon rendben volt.

Sok-sok helyen fellelhető már megannyi verzióban a zenekar történetét felkaroló írás. Ha valaki nem ismerné a zenekart, akkor néhány mondattal bemutatnám. A felvidéki zenekar 2015-ben alakult (akkor még más néven - A Farkas, a Mézes, a Német meg a Bob - mutatkoztak be a Gombaszögi Nyári Tábor ideje alatt). Aztán volt a név váltás. A mostani név jelentése, annyit tesz, hogy "a farkas torka".

Zenei stílusuk: kicsit indie pop, kicsit rock.

A zenekar tagjai:
Farkas Meli – ének, akusztikus gitár
Mézes Zoltán – vokál, elektromos gitár
Szabó Gábor – basszusgitár
Gőgh Ákos (oggy) – dob
Koch Olivér – zongora, billentyűs hangszerek

2023-ban jelent meg a zenekar TITOK című albuma. A koncerten az album dalai mellett elhangzottak korábbi dalaik közül is.

Ahogy szürkülni kezdett, az addig néző közönség felállt és táncolni kezdtek a színpad előtt. Jó volt a hangosítás, jól szóltak a dalok. Élveztem a kis udvar hangulatát. Hallgattam a zenét és fotóztam a koncertet. Régen fotóztam már koncerten. Jól esett.
 
A Titok című album itt meghallgathatóak: 

 
... az és kedvencem a Kopott dal ...

 Ha össze akarnám foglalni az est eseményeit, akkor az így nézne ki: Jókedvű adok-kapok a zenekar és a közönség között, hangos éneklés, tánc, buli, lánykérés és húrszaggató finálé.


Gorlo Volka, köszönöm az élményt.


hétfő, május 12, 2025

Zene a fülnek

Időnként rábízom magamat a Spotify, Tidal, Deezer ízlésére és meghallgatom milyen zenéket válogatnak nekem. Így találtam rá a Desert Friends formációra is. 

 

 

És nekik is a Lost Palms Oasis albumuk az, ami érdekessé vált a füleimnek.

Kerek, masszív, élő dob és basszus sáv ami nagyon jellemző (mintha szűrve, tompítva sem lenne), gitárok dallamával az egész albumra, háttérben óvatos Hammond orgona kísérettel. Mintha egy kis helyiségben zenekari próbát hallgatna végig az ember.

Nem tolakodó, de dinamikus hangzás.

Ha magyarországi vonalon akarnék párhuzamot hozni, hasonlítani a zenei stílust, akkor a The Qualitons formációt tudnám említeni. Az ami nagyon hasonló zenében.

De ha már megemlítettem a The Qualitons zenekart, akkor Club Eco Vol.II – The Nest címre keresztelt frissen megjelenő albumuk az, amire felhívnám a figyelmet. Szintén jól szól.

Jó zenélést! 

péntek, február 21, 2025

BI-WIRE vagy BI-AMP.... vagy együtt a kettő

Amikor a Yamaha A-S201-et váltotta a nagy tesó az A-S701 több lehetőség nyílt meg a zene minőséget illetően. Nemcsak a nagyobb teljesítmény adta előnyökre gondolok, hanem amit az erősítő pluszban kínál. Gondolok itt a sub kimenetre, a digitális bemenetekre, vagy a BI-WIRE (vagy BI-AMP) bekötésre a hangfalak felé.



Azért a zárójeles jelölés, mert nem igazán egyértelmű, hogy amit az erősítő kínál, az melyik verzió.
A front oldali kapcsolóra az van írva, hogy BI-WIRE. Viszont a hátoldali bekötést nem pont BI-WIRE módként jelöli.

... a front panelen elhelyezett kimeneti kapcsoló ...

Az erősítő felső hangfal kimenetei a hangfalak felső csatlakozóira lettek kötve, az alsók pedig a hangfal alsó csatlakozóira.




Szóval megléptem én is ezt a lépést. Eddig sem volt bajom azzal, ahogyan a rendszer szólt. Megvettem a kábelt, banán csatlakozókkal elláttam a végeit. A hangfal csatlakozóiról leoldottam az összekötő lemezeket és megtörtént a dupla kábelezés. 

... Az erősítő és a hangfalak minden csatlakozója foglalt lett... 

Következett a teszt. Nem várt változás jött a hangzásban. 

... Több lett a magas és több lett a közép. 
A mély nem tűnt el., Ami szintén nagyot javult az a sztereó érzet. ... 

Sokkal jobban elkülönül a jobb és a bal oldal. A hangzás részletezőbb, gazdagabb. Olyan finomságok jönnek elő a zenéből, amik eddig kicsit "hátrább" voltak csak jelen.

Ha őszinte akarok lenni, akkor elmondhatom, hogy én kételkedtem abban, hogy bármi másképp fog szólni, de el kell ismerjem, hogy nagyon nagyot változott a hangzás a dupla kábelezésnem köszönhetően.
... felül az A, alul a B hangfal csatlakozók helye ...

Ha valakinél ott a lehetőség a rendszerben (dupla csatlakozós hangfalak), hogy megoldható a dupla kábelezés, akkor csinálja meg. Garantáltan nem bánja meg.

kedd, február 18, 2025

Hobo 80 koncert - a 80 év méltó megünneplése

 Hobo, azaz Földes László idén február 13-án 80 éves lett. Számtalan forrás, utalás található az interneten (pl. a wikipedia), amiből bárki képbe kerülhet életéről, munkásságáról. Ezt a részt mellőzném is.


A gyermekkoromban hallgatott zenék meghatározó alakja volt a Hobo Blues Band bakelit lemezei tolmácsolásában. A Csavargók könyve, vagy az Oly sokáig voltunk lenn című lemezek bátyámnak köszönhetően sűrűn szóltak a régi lemezjátszón.

Tegnap este egy olyan élmény részese lehettem a HOBO 80 koncert révén, ami már rég nem volt. Hosszú sorok álltak a Papp László Budapest Sportaréna kapui előtt. Az emberek várták, hogy megnyissák a Sportaréna kapuit. Ahogy bele-bele hallgattam ott a párbeszédekbe, titkon remélték, hogy a régi nagy zenész társak közül néhányan jelen lesznek egy-egy dal erejéig. Én is ebben reménykedtem...

Ahogy bejutottunk, elfoglaltuk helyünket és vártuk az előzenekar - Budapest Blues Band - koncertjét. Hobó felkonfja után szólt is a blues háromnegyed órán át. Igazán jól zenéltek. Előmelegítették a hangulatot. A küzdőtér és a nézőtér is szép lassan megtelt.

15-20 perc alatt átszerelték a színpadot és már indult is a koncert. Nagyobb hangerőn játszottak, mint az előzenekar. A hangosításért nagy gratuláció a hangmérnöknek. Nagyon jól szólt az hely. Kicsit tartottam tőle, hogy milyen lesz a hangzás - még nem voltam itt koncerten előtte - de le a kalappal.





Amiben szintén pozitívan csalódtam, az Hobó hangja. A bejáratnál sorban állva beszélgettek az emberek erről is, hogy "kíváncsiak mennyire van még hangja egy ilyen koncerthez".

Ahogy írtam már pozitívan csalódtam. Hobó hozta szintet. És a zene... Az nagyon profi volt. Profi zenészek tolták a bluest. 

Vendégként Madarász Gábor gitározott még a zenekarban. Előadtak néhány dalt közösen Hoboval. A közönség a két órás produkció után egy kis ráadásra várt még. Vissza tapsolták a zenekart. Talán még 15 perc erejéig vissza jöttek játszani és ez után elköszöntek.

Fergeteges este volt. Jó zenével, jó dalokkal, jó zenészekkel, jó hangulattal. Örülök, hogy ott lehettem, hogy részese lehettem ennek a születésnapi koncertnek (még ha csak a hátsó sorokból is.) Köszönöm az élményt.

Isten éltessen még sokáig Hobo! 

Éltessen, hogy alkothass, hogy élményt, dalokat és jó gondolatokat adhass az egyszerű embereknek!